Közel telt házzal és zajos sikerrel zajlott le a fővárosi Táncsics Mihály Művelődési Házban tartott, nagyszabású Pink Floyd emlékkoncert, mely a Hit együttes tagjai által indított Hungarian Pink Floyd Show, valamint a több, mint két évtizedes múltra visszatekintő, ezen a néven tíz éve működő Magyar Pink Floyd Klub együttműködésével valósult meg...
A Pink Floyd korszakos jelentőségű Dark Side Of The Moon albumának megjelenésének 40. évfordulójának tiszteletére szervezett rendezvény eredeti terve az volt, hogy egyrészt a HPFS csapata kiegészül egy-két olyan vendéggel, zenészkollégával, akik szeretik Watersék művészetét, de a saját bandájukban nincs lehetőség Floyd szerzemények előadására. A másik elgondolás az volt, hogy lehetőség szerint ezen a különleges ünnepi alkalmon minden egykori- és jelenleg is működő Pink Floyd emlékzenekar képviseltetheti magát egy-két olyan elkötelezett zenésszel, akivel lehetséges az együttműködés.
Előbbi felvetés már néhány óra leforgása alatt olyan nagy érdeklődésre tartott számot, amely magában hordozza egy későbbi ismétlés lehetőségét. Utóbbi esetében azonban lehetett volna teljesebb a zenei ünnepen-zenés ünneplésben részt vevők száma. Remélhetőleg egyszer még sor kerül a sorok rendezésére... A felkérésre tehát kis kivétellel szinte mindenki azonnal igent mondott, pedig a tömött esemény-naptárak miatt csak kevés idő: nagyjából két hét állt rendelkezésre. Ugyanis így sikerült az évfordulóhoz legközelebbi és a nagyszabású rendezvény számára megfelelő szabad helyszínt és időpont találni. A lehetséges vendégek fellépés-időpontjainak ütközése okán sajnos ezúttal sem tudott megvalósulni minden meghívott és bejelentkező művész vendégszereplése; de öröm az ürömben, hogy egy jövőbeli MPFK rendezvényen majd bepótolhatják az örömzenélést.
A HitRock Pink Floyd Tribute Band, vagyis a Hungarian Pink Floyd Show vendégei végül Baranyi László, a P. Mobil aranytorkú énekese; Nagy Liszt Zsolt, a feltörekvő nemzedék talán legkiemelkedőbb billentyűse, a ZBB és számos egyéb formáció (Korál Forever, ex-Piramis+, Zanzibar, stb.) tagja; valamint két valódi Pink Floyd tribute veterán: Csányi Csaba énekes (UC2, ex-Marooned GD) és Leposa Balázs szaxofonos (Gutting Revue, ex-Yellow Spots) lettek.
A Magyar Pink Floyd Klub szabadon látogatható (nézhető, hallgatható) jubileumi programja a következő volt: Első körben A Piece For Assorted Lunatics című blokk, vagyis részletek a Pink Floyd 1972-es Eclipse turnéjának és a Dark Side Of The Moon 1969-1973 közötti demóinak anyagából. Kimaradt tételek, alternatív- és korai koncertváltozatok, felvételről. Második körben a Symphonic Side Of The Moon, azaz válogatás a Dark Side Of The Moon tételeinek szimfonikus feldolgozásaiból. Továbbá 40 éves a Dark Side Of The Moon címmel kerekasztal-beszélgetés, melybe a vendégek is bekapcsolódhattak. A helyszínen lehetőség nyílt konzultációra, valamint további jelentkezésekre a Pink Floyd dalszövegfordító pályázattal kapcsolatban, valamint ismerkedő beszélgetésekre az érdeklődőkkel, leendő klubtagokkal.
A hagyományos klubprogram után élő koncert következett két részben. A bemelegítőnek szánt Some Bricks In The Wall fantázianevű első felvonásban részletek hangzottak el az 1979-es The Wall album dalaiból, a Hungarian Pink Floyd Show és barátaik átdolgozásában és előadásában. A szokásos bevezető Shine On You Crazy Diamond ezúttal hét tételben hangzott fel, majd kezdetét vette a Fal klasszikusainak rendhagyó feldolgozása, bátor ötletekkel és négyszólamú vokállal. Baranyi Lacika kiemelkedő teljesítményt nyújtott a Young Lust vendégszereplőjeként, ismételten bebizonyítva, hogy nem hiába választotta őt Schuster Lóri a P. Mobil énekesének. Csányi Csaba pedig ötödik énekesként új színt vitt a Hungarian Pink Floyd Show előadásába. Talán nem volna terméketlen elgondolkodni állandó szerepeltetésén...
A második körben, a főműsorban a Dark Side Of The Moon 40 koncerten szintén egy rendhagyó setlisttel és előadással készült a Hungarian Pink Floyd Show tagsága és kedves vendégei. Ugyanis egy olyan korai, a nagylemez előtti koncertváltozatot vettek alapul, melyben még nem volt On The Run, viszont volt még Breathe part 3. Utóbbi, a hagyományosnak mondható Any Colour You Like tételből úszott át, végül egy pszichedelikus betétként és fajsúlyos lezárásként alapozta meg a Brain Damage – Eclipse – Speak To Me reprise hármas zárótételének katarzisát, melyet felállva és vastapssal ünnepelt a közönség.
A DSOTM 40 éves jubileumi koncert többi részében is brillírozott a társulat. Csányi, Liszt és Leposa hármasa különösen a Money előadását emelte új szintre, de ötletes és egyben vicces volt a ráadásban előadott Run Like Hell extra szaxofontémája, valamint a lassan a HPFS védjegyévé váló, műsorzáró Goodbye Cruel World "a capella" változata is.
Sajnos külön kiemelendő momentum, (mert valamiért hazánkban a még nem mindegyik tribute előadó - elvileg tisztelet - előadásán honosodott meg az alapvető gesztus), hogy a konferálás és a taps idején a Magyar Pink Floyd Klub és a Hungarian Pink Floyd Show egyesült csapata Rogeréknek ajánlotta a bulit. Valamint a tapsot és a sikert is. Mert a művek és a közönség szeretete természetesen legfőképpen az övéké. Persze vannak olyan feldolgozás-előadók, amelyek elsősorban önmaguknak keresik a dicsőséget mások sikereinek előadása ürügyén, de ez a rendezvény a Pink Floyd nagyságát és dicsőségét hirdette. Szerényen...
Arccal a DSOTM 50 felé!
Jozé / Rockinform 2013